Skip to Content

Historia DA

    W 1984 roku, przy kościele OO. Jezuitów istniały różne wspólnoty parafialne. Jedna z nich gromadziła młodzież akademicką i pracującą, a duszpasterzem jej był  O. Czesław Chabielski SJ. Grupa o której mowa, przyjęła nazwę „Arka”. Arka często uczestniczyła w spotkaniach  modlitewnych i wspólnotowych w Suchej.

 Spotkania odbywały się tez raz w tygodniu w Bydgoszczy, przez cały rok, nawet w przerwie wakacyjnej, zarówno w Kaplicy Matki Bożej, jak i salkach domu zakonnego księży Jezuitów w Bydgoszczy. Spotkania miały charakter zarówno modlitewny, jak i dyskusyjny. Najważniejsza była Eucharystia. Do spotkań modlitewnych należała także adoracja Najświętszego Sakramentu. Dyskusje na tematy uznane za ważne były często bardzo gorące. Każdego roku odbywały się spotkania opłatkowe, na które zapraszani byli członkowie rodzin i przyjaciele. Niektórzy z członków wspólnoty odwiedzali dzieci w domu dziecka oraz chorych w hospicjum.

 Działanie Arki było w dużym stopni zbliżone z programem wspólnoty Odnowy w Duchu Św., która skupiała się na ewangelizacji młodzieży i dorosłych. Wielokrotnie prowadzono spotkania o charakterze szkoły animatora i szkoły nowego życia. Każdego roku dwukrotnie odbywały się dziesięciotygodniowe  seminaria.

 W latach od 1993-2000 w seminariach udział wzięło ponad 500 młodych ludzi, wśród których było wielu studentów.

 Wspólnota – poza wieloma wyjazdami formacyjnymi i integracyjnymi do domu rekolekcyjnego w Suchej – kilkakrotnie uczestniczyła w pielgrzymce do Częstochowy. Zespół muzyczny działający przy wspólnocie wielokrotnie zapraszany był przez proboszczów bydgoskich parafii do oprawy muzycznej Mszy Świętych. Ponadto grupa muzyczna brała udział w Mszach Św. dziękczynnych dla ofiarodawców bydgoskiego hospicjum. Liczba członków wspólnoty wynosiła od 30 do 50 osób  w ciągu roku. Liderami wspólnoty byli w latach 1993-94 - Wiesław Pomorski, w latach 1994-2000 – Mirosław Kobierski.

 Pod koniec roku akademickiego 2001/2002 Arka osiągnęła kształt typowy dla wspólnoty ewangelizacyjnej, zaangażowanej przy seminarium Odnowy w Duchu Św., natomiast nazwa oraz część osób przeszły do powstałego Duszpasterstwa Akademickiego, prowadzonego przez O.Piotra Idziaka SJ, który w sierpniu 2000r. Skierowany został do pracy w parafii Św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy.

 W ten sposób wspólnota kontynuowała swoją działalność, rozpoczynając zarazem jej nowy etap. W październiku 2001r. Rozpoczęły się środowe spotkania modlitewne całej wspólnoty DA. Powstała również grupa medytacyjna, której trzonem stały się osoby mające za sobą rekolekcje ignacjańskie. Urozmaiceniem spotkań duszpasterskich stały się Msze Św. w języku włoskim, na których gromadziły się osoby spoza wspólnoty.

 W marcu 2002 roku powstała pierwsza modlitewna grupa domowa, tzw. komórka. Zadaniem jej członków jest codzienna modlitwa Słowem Bożym oraz cotygodniowe spotkania formacyjne. Intencją tych grup stała się modlitwa wstawiennicza o nawrócenie miasta Bydgoszczy. Z czasem powstają kolejne „komórki”, a co za tym idzie, pojawiają się nowe intencje.

 W 2003 roku zawiązana została Diakonia Życia, która troszczy się o ratowanie życia tych najbardziej bezbronnych dzieci, które jeszcze się nie narodziły. Obejmuje ona modlitwą również rodziny, w których zagrożone jest życie.

 Otoczono też szczególną modlitwą osoby uzależnione. Jednym z owoców tego jest – powstała przy parafii w 2003 roku – grupa AA.

 Na przełomie lat 2001/2002 w Suchej odbyło się spotkanie, na którym zawiązał się zespół muzyczny tzw. Diakonia Uwielbienia.

 Rozpoczęto kolędowanie w akademikach Akademii Techniczno-Rolniczej przy ul. Koszarowej oraz Akademii Medycznej przy ul Jagielońskiej, Wraz z kolejnym kolędowaniem, wzrastała liczba studentów chcących przyjmować księdza.

 Sobotnie, pogodne wieczory studentów były propozycją spędzania wolnego czasu na wspólnej zabawie, przy dobrym filmie, dyskusji z ciekawymi ludźmi kultury i nauki. Duszpasterstwo dbało również o rozwój fizyczny swoich członków, dlatego w zimowe niedzielne wieczory odbywały się mecze siatkówki na sali gimnastycznej. Od wiosny do jesieni organizowane były rajdy rowerowe. Była to doskonała okazja do zwiedzania ciekawych zakątków Bydgoszczy i pobliskich sanktuariów. Raz w roku organizowano spływ kajakowy w Borach Tucholskich.

 Każdy rok akademicki rozpoczynał się wyjazdem w góry, przeznaczonym głównie dla studentów pierwszego roku. Organizowano także często wspólne wyjazdy integracyjne, rekolekcje, kursy animatorów. Duszpasterstwo Akademickie Arka włączało się również w organizowanie krajowych i diecezjalnych spotkań akademickich.

 Mirosław Kobierski, Duszpasterstwo Akademickie „Arka” przy kościele Św. Andrzeja Boboli (40 lat Duszpasterstwa Akademickiego w Bydgoszczy, WPSTi H, CKK Wiatrak, Bydgoszcz 2004)

 

Jezuici.pl - Towarzystwo Jezusowe

ZałącznikWielkość
Kazanie_11rocznica+_O_Czesława.pdf220.76 KB

***

"W obronie przed złymi duchami mogą nam pomóc symbole religijne, jak na przykład krzyż wiszący na ścianie" - uważa  ks. dr Marian Piątkowski, egzorcysta.



36 ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - SEUL 2027

 

SEUL - KOREA PoŁUDNIOWA

 

page | by Dr. Radut